Bezpieczeństwo w otwartej przestrzeni – zabudowa tzw. safe roomu w większych przestrzeniach

hala produkcyjna

Nierzadko w firmach działających na dużą skalę wykorzystuje się w produkcji i pracy kosztowne komponenty lub materiały, do których nie powinni mieć dostępu wszyscy pracownicy. W takich sytuacjach najlepiej zainwestować w wydzielone, modułowe pomieszczenie sejfowe.

Lepiej działać profilaktycznie niż ponosić straty

Wiele siedzib przedsiębiorstw produkcyjnych można z powodzeniem zaliczyć do kategorii obiektów o wysokim ryzyku zagrożenia włamaniem lub kradzieżą. Zaliczają się do nich fabryki i zakłady, które w procesie produkcyjnym wykorzystują cenne kruszce, drogie elementy czy materiały, które przechowuje się w otwartych przestrzeniach, np. halach. W takich sytuacjach można zastosować szereg zabezpieczeń, które ograniczą do nich dostęp. Należy traktować je nie jako koszt, lecz inwestycję w ochronę majątku i kapitału firmy. Omawialiśmy już możliwość wykorzystania sejfów, kas pancernych czy depozytorów kluczy, dziś natomiast pod lupę weźmiemy pomieszczenia sejfowe, które znajdują zastosowanie zarówno w nieruchomościach prywatnych, jak i firmach.

Czym jest safe room?

W przedsiębiorstwach pomieszczenie to zapewnia dwojaką ochronę: ogranicza dostęp do cennych przedmiotów do grona wybranych, upoważnionych osób, np. kierowników produkcji, oraz zapobiega kradzieży w razie napadu. Ich budowa jest prosta i wymaga wydzielenia z istniejącej przestrzeni, np. hali produkcyjnej, miejsca, gdzie będą przechowywane cenne przedmioty. Przy użyciu specjalnych, połączonych ze sobą paneli oraz drzwi skarbcowych powstaje pomieszczenie sejfowe. Jego zaletą jest modułowa konstrukcja, dzięki czemu w każdej chwili może zostać zdemontowane i przeniesione do innej lokalizacji. Jednocześnie safe room jest praktycznie niemożliwy do sforsowania, nawet przy użyciu ciężkich narzędzi, takich jak młot pneumatyczny.

Pomieszczenie Sejfowe w Hartmann Tresore
Drzwi Pancerne w Hartmann Tresore

 

Zamki i dodatkowe zabezpieczenia

Drzwi pancerne wyposażone są w zamek elektroniczny z kodem PIN i dwa awaryjne zamki mechaniczne. Są one otwierane od środka i od zewnątrz. Dla dodatkowej ochrony możliwe jest ich podłączenie do systemu alarmowego firmy czy wyposażenie w funkcję tzw. cichego alarmu. W wielu przedsiębiorstwach inwestuje się dodatkowo w stały monitoring pomieszczenia i ochronę, która kontroluje dostęp osób upoważnionych do specjalnego pomieszczenia.

Przykładowe zastosowania w firmach

Specjalne pokoje sejfowe montowane były m.in. w fabryce produkującej katalizatory samochodowe z drogich kruszców oraz w zakładzie wyrobów galanteryjnych, gdzie zachodzi konieczność przechowywania kosztownych materiałów skórzanych. Gabaryty i wielkość takiego pomieszczenia zawsze zależą od indywidualnych potrzeb klienta. Często przestrzeń powinna umożliwić wstawienie towaru na palecie lub swobodne wjechanie do środka wózkiem widłowym. Ma to szczególne znaczenie w przypadku firm logistycznych, które zarządzają kosztownym mieniem klientów. W takim wypadku należy postawić nie tylko na bardzo dobrą organizację pracy, kontrolę obiegu dokumentów i kluczy, ale także na inteligentne i funkcjonalne rozwiązania, które zapewnią bezpieczeństwo i właściwą ochronę majątku.