Depozyt w banku czy domowy sejf – co lepiej wybrać?

depozyt w banku czy domowy sejf, co wybrać

Będąc w posiadaniu kosztownej biżuterii, zegarków, kruszców, dzieł sztuki czy nawet gotówki, trzeba pamiętać o ich właściwym zabezpieczeniu. Przechowywanie ich w domu, bez specjalnej ochrony, to duże ryzyko potencjalnej kradzieży i ogromnych strat. Lepiej więc zdeponować wartościowe przedmioty w domowym sejfie antywłamaniowym lub w bankowym depozycie. Sprawdzamy, które z tych rozwiązań warto wybrać.

Czym jest skrytka sejfowa?

Rozważając wybór skrytki sejfowej w banku lub sejfu domowego, przyjrzyjmy się obu tym rozwiązaniom. Jeśli chcemy, by nasze kosztowności były chronione jak w skarbcu, nic nie stoi na przeszkodzie, by skorzystać z obsługi banku. Skrytki sejfowe znajdują się bowiem w bankowych skarbcach, czyli w specjalnie chronionych pomieszczeniach z drzwiami pancernymi. Skarbce mają klasę od I do XII – przy czym klasę XI ma np. skarbiec Mennicy Polskiej. Tam można jednak przechować wyłącznie sztabki złota (kupione od Mennicy).

Skrytki coraz mniej dostępne

Choć w przypadku skrytki bankowej można mówić o bardzo wysokim stopniu bezpieczeństwa, to trzeba wiedzieć, że takie rozwiązanie wiąże się z ograniczeniami, np. w postaci określonych godzin pracy placówki banku. Depozytu nie można bowiem pobrać o dowolnej porze dnia i nocy. Jeżeli już w ogóle jest to możliwe, trzeba opłacić wejście do bankowego skarbca o nietypowej porze. Co więcej, nie każdy bank, a także jego oddział, udostępnia klientom miejsce w skarbcu. Niektóre placówki w ogóle nie oferują usługi depozytu, a inne udostępniają jedynie kasety w tzw. szafie skarbcowej. W takim przypadku bank wydziela specjalne miejsce, do którego pracownik przynosi kasety, co nie zawsze jest wygodnym i komfortowym rozwiązaniem dla klientów. Co więcej, skrytki trzeba rezerwować z dużym wyprzedzeniem i czekać na nie „w kolejce”. Wynajęcie miejsca w bankowym skarbcu wiąże się także z comiesięczną opłatą, a więc ze stałymi kosztami.

Sejf – większa elastyczność i wygoda

W przypadku domowego sejfu antywłamaniowego koszt ponosimy raz, a w zamian zyskujemy rozwiązanie w pełni dopasowane do naszych realnych potrzeb – zarówno pod względem klasy bezpieczeństwa, jak i funkcjonalności, zabezpieczeń czy wyposażenia skrytki. Domowy sejf to także duża wygoda na co dzień. W dowolnym momencie możemy bowiem zdeponować ważne dla nas przedmioty lub je pobrać, bez konieczności dojeżdżania do odległej placówki banku. Jest to więc komfortowe i przy tym bezpieczne rozwiązanie. Jeśli zdecydujemy się na większy sejf, możemy umieścić w nim nawet dzieła sztuki. Z kolei skrytki sejfowe o większych rozmiarach są rzadko dostępne, a ceny za ich wynajem ustala się indywidualnie.

Skrytka bankowa a domowy sejf

By zdecydować, które z zabezpieczeń wybrać – depozyt w banku czy domowy sejf antywłamaniowy – trzeba odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Warto zastanowić się, co dokładnie będziemy przechowywać w skrytce. Banki pracują w określonych godzinach, a niekiedy skrytki nie są dostępne we wszystkich oddziałach i trzeba wybrać placówkę położoną dalej od domu. Jeśli więc będziemy potrzebować np. nośników elektronicznych, dokumentów czy biżuterii, może okazać się, że lepiej mieć je pod ręką, we własnym domu.