Rośnie liczba kradzieży z włamaniem w Polsce. Jak się zabezpieczyć?

Rośnie liczba kradzieży z włamaniem w Polsce

Jeszcze kilka lat temu Policja rejestrowała w naszym kraju kradzież z włamaniem średnio co 15 minut¹. Obecnie tego typu przestępstw jest mniej, jednak jak wynika z danych Komendy Głównej Policji, w 2015 r. zgłoszono ponad 94 tys. takich wykroczeń². Najczęściej dochodzi do nich podczas nieobecności domowników. Na szczęście można się przed nimi uchronić.

Jak myśli złodziej?

Przestępcy bardzo rzadko rabują w przypadkowy sposób. Wykwalifikowani złodzieje zanim przeprowadzą skok, dokładnie się przygotowują i obserwują nieruchomość. Znają zatem rytm życia domowników i szybko orientują się, gdy ci opuszczają dom na dłuższy czas, np.: podczas weekendów czy wyjazdów wakacyjnych. To właśnie wtedy najczęściej dochodzi do kradzieży. Giną przede wszystkim wartościowe przedmioty, biżuteria, pozostawiona gotówka, sprzęty elektroniczne i dokumenty. Co ciekawe, kradzież zwykle trwa zaledwie kilka minut, w trakcie których można stracić sporą część majątku.

Jak uchronić się przed kradzieżą?

Aby się przed tym ustrzec, trzeba zwrócić uwagę na swoje zachowanie, a także zadbać o odpowiednie zabezpieczenia. W pierwszej kolejności warto pamiętać o dyskrecji i nieujawnianiu osobom postronnym informacji o planowanym wyjeździe. Ta sama zasada dotyczy także naszych profilów w mediach społecznościowych, ponieważ je również obserwują złodzieje.

Podstawowe zabezpieczenia

Konieczne jest także zainwestowanie w odpowiednie środki ostrożności, takie jak drzwi i okna antywłamaniowe. Dodatkowo trzeba pomyśleć o monitoringu i systemie alarmowym oraz roletach antywłamaniowych. Coraz więcej osób decyduje się również na instalację systemu automatyki domowej, który pozoruje obecność domowników, włączając i wyłączając światło o ustalonych porach.

Chroń kosztowności

Z kolei do ochrony szczególnie cennych przedmiotów może posłużyć sejf. Trzeba o nim pomyśleć szczególnie wtedy, gdy chcemy przechowywać w domu lub mieszkaniu cenną biżuterię, dzieła sztuki, kolekcjonerskie eksponaty, ważne dokumenty, wysokiej klasy elektronikę lub broń. Dobór sejfu zależy od wartości i wielkości jego planowanej zawartości. Im jest ona większa, tym wyższą klasę ochrony przed kradzieżą powinniśmy wybrać. Do domów i mieszkań najczęściej wybierane są sejfy ścienne i podłogowe o klasach S 2 oraz I. Montuje się je w zamaskowanych miejscach, które najlepiej wybrać jeszcze na etapie projektowania wnętrz. Jeśli nieruchomość jest już urządzona, dobrze pomyśleć o sejfie meblowym. Takie zabezpieczenie można z powodzeniem ukryć np.: w szafie wnękowej lub w biurku, dzięki czemu jest niewidoczne dla gości.

Sprawdź:

Sejfy ścienne w Hartmann Tresore

Sejfy podłogowe w Hartmann Tresore

Sejfy meblowe w Hartmann Tresore

sejf antywłamaniowy prywatny
Prywatny sejf antywłamaniowy Hartmann Tresore

Jeżeli żadna z powyższych opcji nie wchodzi w rachubę warto rozważyć instalację klasowego sejfu wolnostojącego zakotwionego w podłożu. Jego ciężar własny zwielokrotniony siłą montażu do podłoża będzie stanowił dobre zabezpieczenie nawet wówczas jeżeli sam fakt posiadania sejfu nie będzie tajemnicą. Dobra konstrukcja sejfu wyposażonego w odpowiednie systemy zamków powodują, że cenne pamiątki lub kosztowności nie wpadną w ręce złodziejów nawet podczas zaplanowanego przez nich włamania.

[1] http://www.dziennikzachodni.pl/artykul/967633,co-15-minut-kradziez-z-wlamaniem-zabezpiecz-mieszkanie-przed-dlugim-weekendem,id,t.html
[2] http://www.policja.pl/pol/aktualnosci/121461,Rok-2015-bardziej-bezpieczny.html,