Tanie sejfy domowe – jakich lepiej unikać?

Tanie sejfy domowe – jakich lepiej unikać?

W Polsce coraz więcej osób ma w domu sejf. Nie chodzi o zabawkę, a o przedmiot, który ma za zadanie chronić kosztowności i inne ważne dla kogoś rzeczy. Masz już w domu sejf i chcesz sprawdzić, czy dobrze wybrałeś? A może planujesz zakup skrytki i zastanawiasz się, jak nie wyrzucić pieniędzy w błoto? W obu przypadkach dobrze trafiłeś. Sprawdźmy, czy tanie sejfy do domu faktycznie dobre miejsce na przechowywanie gotówki, dokumentów czy broni.

Zabawka czy realne zabezpieczenie?

Sejfy domowe z najniższej półki mogą służyć dla pokazu, ponieważ nie spełniają żadnych cech bezpiecznej skrytki. Większość tego typu przedmiotów otworzysz przy pomocy śrubokrętu. Oznacza to, że zawartość sejfu jest cały czas w niebezpieczeństwie. Oznacza to ryzyko utraty cennych dla Ciebie przedmiotów, np. w wyniku kradzieży.

Najtańsze sejfy nie spełniają żądnej funkcji. Na dobrą sprawę wyglądają ładnie, a nawet przyciągają wzrok i mogą być odebrane jako atrakcyjna ozdoba. Dlatego, jeśli planujesz wydać na sejf 300 zł, to w większości wypadków się rozczarujesz. Przejdźmy do konkretów.

Na co zwrócić uwagę, aby uniknąć wpadki przy wyborze sejfu?

Pierwsza sprawa to konstrukcja i grubość ścianek w sejfie. Produkty z blachą o grubości 1 mm łatwo przebijesz śrubokrętem lub zniszczysz młotkiem. Śmiało, można powiedzieć, że poziom ochrony jest zerowy. Dwa milimetry blachy to nadal za mało, dla kogoś, kto spodziewa się wewnątrz skarbu.

Problemy zamków elektronicznych

Zamki elektroniczne w tanich sejfach to dwa rodzaje problemów. Jednym z nich jest to, że jeśli bateria zasilająca się rozładuję, to takiego sejfu nie można otworzyć. W większości, jeśli nie we wszystkich, modelach tej klasy produktów baterie wkłada się od środka. Oznacza to, że gdy stracą swoją moc, to zamka nie otworzysz. W takiej sytuacji przyda się śrubokręt lub młotek, a najlepiej oba narzędzia.

Drugi problem dotyczy panelu, na którym wprowadza się kod. Jest on najczęściej umieszczony w drzwiach z ciężkim na pokaz patentem. Całe miejsce szyfrowe wykonane jest z plastiku. Zazwyczaj jest ono tak osadzone, że przechodzi na wylot do wnętrza skarbca. Wystarczy silne uderzenie młotkiem, kopniakiem lub pięścią, aby wyjąć całą puszkę. Przez dosyć spory otwór można wyjąć wszystkie kosztowności.

Uniwersalny klucz?

Nie licz na indywidualny klucz. Wyobraź sobie, że swoim kluczem od sejfu jesteś w stanie otworzyć inne tego typu sejfy. To dobra czy zła wiadomość? Zdecydowanie ta druga. Wszystko dlatego, że inni właściciele danego modelu sejfu są w stanie otworzyć także Twój skarbiec przy użyciu swojego klucza.

Dzieje się tak, ponieważ firmy najczęściej nie robią indywidualnego wzoru dla każdego urządzenia. Może się on zmieniać w przypadku poszczególnych serii, ale niskie koszty produkcji mogą wskazywać, że tak się nie dzieje.

Warto wiedzieć, że im dłuższy i bardziej nietypowy kształt klucza, tym lepszej jakości zabezpieczenie. Dlatego należy podkreślić, że krótkie klucze pierścieniowe lub krzyżakowe to tylko atrapa zabezpieczeń. Zwróć uwagę na grubość klucza. Im bardziej filigranowy, tym większe ryzyko, że zmieni swój kształt pod wpływem użytkowania lub się złamie.

Zamek z pokrętłem mechaniczno-szyfrowym

W wielu filmach pojawiały się sejfy. Często to mniejsze lub większa obiekty z charakterystycznym pokrętłem. Odpowiednia kombinacja lewo, prawo, lewo (lub odwrotnie), umożliwiła otwarcie skarbca. Na ekranie takie sceny wyglądają świetnie. W rzeczywistości takie zabezpieczenie to pusty rekwizyt filmowy.

Problemem jest to, że tego typu zamki mają narzucony kod, którego nie można zmienić. Jeśli trafisz na serię sejfów, w której kod wygląda tak: 5538, to istnieje ryzyko, że inne skrytki także uda się otworzyć przy jego użyciu.

Niska jakość wykonania

Jeśli w konstrukcji są widoczne błędy jak np. luki i luzy w drzwiach sejfu, to pojawia się problem. Wystarczy śrubokręt lub łom, aby je podważyć lub wygiąć i dostać się do wnętrza. Następnie można przez szparę wyciągnąć kosztowności czy gotówkę.

Zwróć uwagę na ten element. Drzwi powinny być litą ścianą bez szpar i zdecydowanie nie mogą mieć luzów. Jeśli dodatkowo chowają się w specjalnym kołnierzu obudowy, to dostanie się do wnętrza, staje się jeszcze trudniejsze.

Waga sejfu

Dobry skarbiec nie może być lekki. Jeśli kupisz sprzęt o wadze poniżej pięciu kilogramów, to nie można mówić o bezpieczeństwie. Prawdopodobnie większe ciężary dźwigasz podczas zakupów w markecie, więc takie obciążenie nie stanowi żadnej trudności. W związku z tym najlepiej zdecydować się na cięższe modele, który utrudni lub uniemożliwi przeniesienie przez potencjalnego złodzieja.

Tanie sejfy do domu – jakich nie kupować?

Jeśli szukasz atrapy, ciekawego mebla lub miejsca do przechowywania listów miłosnych z okresu młodości, to najtańszy sejf sprawdzi się do tego wyśmienicie. Natomiast, gdy zależy Ci na bezpieczeństwie i realnej ochronie kosztowności, to warto poszukać czegoś innego.