Technologie a bezpieczeństwo Twojego domu

technologie a bezpieczeństwo domu

Będąc na wakacjach, możemy mieć podgląd tego, co dzieje się wokół domu, bo zdalnie połączymy się z wideodomofonem. Czujniki zamontowane wokół posesji wykryją obecność złodzieja, zanim jeszcze zbliży się on do okien budynku. Alarm załączy się automatycznie i powiadomi odpowiednie służby, gdy wewnątrz zacznie ulatniać się gaz. Takie możliwości dają nam dziś nowoczesne technologie wspierające bezpieczeństwo.

Wyższy poziom zabezpieczeń – technologie i bezpieczeństwo

Podstawowe zabezpieczenia domu przed złodziejami to solidne, antywłamaniowe drzwi i okna, oświetlenie wokół posesji, które reaguje na ruch, i trudne do sforsowania ogrodzenie. Dawniej wystarczyły umieszczone wewnątrz proste czujniki ruchu podłączone do alarmu. Dziś można pójść o krok dalej i wesprzeć bezpieczeństwo domowników i mienia najnowszymi technologiami. Dom można bowiem naszpikować czujnikami, regulatorami, sygnalizatorami i urządzeniami, które będą ze sobą połączone w spójny system automatyki. W budynkach instaluje się więc czujniki np. otwarcia okien, wstrząsów, stłuczeń, dymu, zalania, a także kamery, z których podgląd możemy mieć zdalnie z każdego miejsca na Ziemi. To wszystko chroni zarówno przed włamaniem, jak i przed usterkami, których konsekwencją mogą być duże zniszczenia.

Technologie a bezpieczeństwo

Choć dziś można wyposażyć i skonfigurować system automatyki budynkowej w sposób, który ogranicza jedynie dostępny budżet, to warto pamiętać o podstawowej zasadzie ochrony mienia. Bezpieczeństwo zależy bowiem od najsłabszego elementu zabezpieczeń. W praktyce oznacza to, że możemy dysponować zaawansowanym alarmem, ale jeśli w takim samym stopniu nie zabezpieczymy całego domu, rozwiązania te nie uchronią nas przed włamaniem. Przykładowo zepsuta furtka w ogrodzie i uchylone okno garażowe wystarczą, by przedostał się przez nie włamywacz i w zaledwie kilka minut okradł nas z cennych przedmiotów.

Jeżeli złodziej już sforsuje zabezpieczenia zewnętrzne budynku, solidny sejf bywa ostatnią deską ratunku. Jeśli specyfika miejsca zamieszkania czy pracy zawodowej jest taka, że dom przez większą część dnia pozostaje bez nadzoru, warto zainwestować w markowy sejf od sprawdzonego dostawcy. Odpowiednio ciężki, w wysokiej klasie odporności na włamanie i dobrze zamontowany sejf uchroni nasze kosztowności i uruchomi alarm przy próbie włamania. Jeśli więc chcemy zainwestować w zaawansowane technologie, zadbajmy także o wszystkie podstawowe zabezpieczenia i sprawdzajmy na bieżąco, czy są sprawne.

Inteligentny i bezpieczny dom

W filmie pt. „Kevin sam w domu” tytułowy Kevin McCallister (można powiedzieć „prekursor branży”) robił to, co dziś zaawansowane systemy alarmowe oraz automatyka domowa robią bez obecności ludzi: „sterują” domem i aktywnie zabezpieczają go przed kradzieżą. Dzieje się tak, ponieważ po skonfigurowaniu ustawień wiele czynności odbywa się automatycznie. Czujniki są bowiem zintegrowane z różnymi urządzeniami. System może więc domykać okna, wyłączać wszystkie urządzenia w domu, odciąć dopływ wody lub załączyć alarm, powiadomić właściciela i stosowne służby, gdy otrzyma sygnał np. z czujników wstrząsu, co może świadczyć o próbie siłowego otwarcia drzwi lub okien. Alarm można także skonfigurować z sejfem. Dzięki temu, nawet gdy dojdzie do napadu, wpisanie określonego kodu spowoduje wezwanie służb bez załączania syreny alarmowej. Nowe technologie wspierają bezpieczeństwo domowników, jednak nic nie zastąpi zdrowego rozsądku i podobnie jak w filmie „Kevin sam w domu” tradycyjnych rozwiązań, czyli czujnego sąsiada, którego pomoc może okazać się nieoceniona.