Wybieramy sejf do przechowywania dzieł sztuki

Rynek dzieł sztuki kwitnie. Rekordy cenowe padają już nie tylko na świecie, ale również w kraju. Jak do tej pory, najdroższy obraz w Polsce został sprzedany za 2 miliony złotych. Wzrosty obrotów notują także domy aukcyjne – kupujemy coraz więcej unikatów[1]. Warto zatem wiedzieć, jak je przechowywać, aby stanowiły bezpieczną inwestycję.

Rynek sztuki coraz mocniejszy

Trudno o szacunki, które obiektywnie odnosiłyby się do rynku prywatnego i wartości dzieł, które znajdują się w rękach kolekcjonerów. Są to astronomiczne kwoty, o których świadczą choćby wyniki światowych aukcji. W 2015 r. płótno Paula Gauguina osiągnęło zawrotną cenę 300 milionów dolarów i trafiło w ręce katarskiego szejka[2]. Rynek sztuki w Polsce, choć jeszcze nie osiągnął światowych rozmiarów, powoli zbliża się do nich i profesjonalizuje. Według ekspertów, grono świadomych kolekcjonerów wciąż się poszerza. Kupują oni unikatowe egzemplarze nie tylko w kraju, ale również za granicą. Wiele z tych osób łączy pasję z biznesem i traktuje ją jako inwestycję. Tego rodzaju aktywa wymagają więc zabezpieczenia nie tylko przed kradzieżą, ale również ewentualnym pożarem.

Bezpieczne przechowywanie dzieł sztuki w domu

Obrazy często stanowią ozdobę domu i są dostępne dla gości. W takim wypadku konieczne jest zadbanie o odpowiednie zabezpieczenie nieruchomości w postaci monitoringu, rolet czy systemu automatyki domowej, która będzie pozorowała obecność domowników. Wyjątkowe i bardzo wartościowe unikaty są jednak najczęściej przechowywane z dala od wzroku osób postronnych. Kolekcjonerzy trzymają je w specjalnych pomieszczeniach przystosowanych do tego celu lub sejfach. Na etapie budowy domu można zaplanować sejf ścienny, podłogowy lub pomieszczenie sejfowe, chronione drzwiami pancernymi. W niektórych rezydencjach w projekcie domu planuje się bowiem pomieszczenie odlane z żelbetonu, które dodatkowo zabezpiecza się drzwiami skarbcowymi. Przechowuje się w nich wyjątkowe dzieła sztuki o bardzo dużych wartościach lub w większych ilościach. W takim wypadku odporność na włamanie zależy od wartości unikatów i występuje w klasach: S2, I, II, III i wyższych. Co szczególnie ważne w tym wypadku, drzwi pancerne są również odporne na działanie ognia. Z powodzeniem można dopasować ich rozmiar, a nawet zamówić je na indywidualny wymiar.

Sejfy domowe w Hartmann Tresore

Domowy skarbiec?

Nie ma jednak przeszkód, by podobną metodę zabezpieczeń wykorzystać w istniejącym już budynku. W takich sytuacjach z większego pomieszczenia wydziela się tzw. „safe room”, zbudowany ze specjalnych, połączonych ze sobą paneli, które oddziela się od reszty domu drzwiami skarbcowymi. Dzieła sztuki są tam równie bezpieczne, a dodatkową zaletą wspomnianego rozwiązania jest możliwość jego zdemontowania i przeniesienia w inne miejsce.

Safe Room w Hartmann Tresore

Unikaty ukryte pod podłogą lub w ścianie

Częściej wybierane są za to sejfy podłogowe lub ścienne, na które inwestorzy planują miejsce już na etapie projektowania domu. Ich montaż wymaga bowiem przygotowania specjalnej wnęki oraz ścian i podłoża odpowiedniej grubości. Tego rodzaju zabezpieczenia dostępne są w różnych rozmiarach, dzięki czemu możliwe jest dopasowanie ich do indywidualnych potrzeb. Występują one jednak wyłącznie w wersji antywłamaniowej. Bez większych problemów można je również ukryć we wnętrzu, dzięki czemu są niewidoczne dla gości i obsługi domu i nie ma obaw, że złodziej wyniesie je z nieruchomości. Inwestycja w tego rodzaju zabezpieczenie to zatem gwarancja bezpieczeństwa i spokoju.

Sejfy ścienne w Hartmann Tresore
Sejfy podłogowe w Hartmann Tresore

Nie zapomnij o alarmie

Jeżeli zależy nam na kompleksowej ochronie, należy zastanowić się nad instalacją systemu alarmowego. Oprócz zaawansowanych systemów zamknięć, sejfy i drzwi pancerne przeznaczone do ochrony dzieł sztuki, powinny być dodatkowo wyposażone w instalacje pozwalające na ich podłączenie do sieci alarmowej budynku. Jeszcze lepiej, gdy posiadają funkcję tzw. „cichego alarmu”. W razie napadu pozwala ona na otwarcie sejfu w taki sposób, że zostają powiadomione o nim odpowiednie służby, które zaalarmowane o napadzie zdołają schwytać napastników w trakcie napadu lub bezpośrednio po jego dokonaniu. Należy bowiem pamiętać o takiej ochronie zgromadzonych zbiorów, która nie zagraża bezpieczeństwu domowników. Wyposażenie sejfu czy pomieszczenia sejfowego w alarm ma podwójne znaczenie. Po pierwsze – podnosi poziom bezpieczeństwa przechowywanych dzieł sztuki i ich właściciela, a po drugie zwiększa dopuszczalny limit wartości, jakie możemy, zgodnie z obowiązującym prawem w danym sejfie zdeponować, o czym była już mowa w innym artykule.

[1] http://life.forbes.pl/najdrozsze-obrazy-w-polsce-rynek-sztuki-ma-sie-coraz-lepiej,artykuly,193662,1,1.html#

[2] http://rynekisztuka.pl/2016/01/15/raport-rynek-sztuki-2015/