Wygodny zamek do drzwi w hotelu – o czym pamiętać?

Projektując wyposażenie hotelu na każdym kroku pamiętać trzeba zarówno o wygodzie, jak i bezpieczeństwie gości. Z jakimi rozwiązaniami w zakresie zamków do drzwi pokoju można się spotkać i na jakie ich elementy zwrócić uwagę, by zwiększyć komfort korzystania z hotelu?

System jednego klucza

Obecnie to już praktycznie standard. Trudno wyobrazić sobie hotel pretendujący do miana nowoczesnego bez wyposażenia go w system jednego klucza. Jego zadaniem jest umożliwienie gościom otwierania za pomocą tej samej karty nie tylko drzwi do pokoju, ale również wejścia do garażu, siłowni czy innych pomieszczeń wspólnych. System jednego klucza pozwala gościom na swobodne poruszanie się po obiekcie bez konieczności udziału personelu. Jednocześnie pozwala na ograniczenie dostępu do miejsc, których nie ma w wykupionym przez klienta pakiecie. Przykładowo, osoba niemająca samochodu zaparkowanego na parkingu podziemnym hotelu nie dostanie się na jego teren. Takie rozwiązanie poprawia bezpieczeństwo hotelu oraz znacznie podwyższa komfort jego użytkowania z perspektywy gości.

Systemy jednego klucza oparte są najczęściej o karty (zbliżeniowe), a programowanie dostępu odbywa się za pomocą dołączonego do systemu zamków oprogramowania.

Możliwość posiadania wielu kluczy do jednego pokoju

Choć goście hotelowi zazwyczaj spędzają czas razem, to zdarzają się sytuacje, kiedy mimo przebywania w jednym pokoju rozdzielają się na jakiś czas. Wtedy każdemu z nich potrzebny jest klucz do samodzielnego otwierania drzwi. System zamków do pokojów hotelowych powinien zatem dawać możliwość łatwego i szybkiego zaprogramowania dodatkowej karty wręczanej gościom na ich życzenie.

Pamięć zdarzeń w zamku

Funkcja ta pozwala na uzyskanie dostępu do informacji na temat ostatnich operacji wykonanych z wykorzystaniem zamka. Mówiąc wprost, dzięki wbudowanemu zegarowi z datownikiem zamek przechowuje w pamięci kilkaset ostatnich zdarzeń (model HDL MF 65). Dzięki temu obsługa jest w stanie w każdym momencie, poprzez zebranie danych z zamka, dokonać jego audytu. Jest to zarówno przydatne w rozliczaniu pomocy sprzątającej, jak też pomaga zabezpieczyć mienie. W przypadku jakichkolwiek roszczeń wobec hotelu i jego obsługi zapis zdarzeń pozwala sprawdzić, kto, kiedy i za pomocą jakiego klucza otwierał drzwi.

Bezpieczeństwo zamka hotelowego

Nie bez znaczenia jest też sama trwałość i bezpieczeństwo zamka. Powinien być nie tylko niezawodny, ale również odporny na uszkodzenia mechaniczne i fizyczne, na włamanie, i wyposażony w alarm uruchamiający się przy nieautoryzowanej próbie otwarcia.

Rynek zamków do drzwi hotelowych jest dość szeroki. Niemniej, zamka niespełniającego powyższych kryteriów nie warto nawet brać pod uwagę przy projektowaniu wyposażenia takiego obiektu. Wybór zamków to wybór na lata, dlatego warto dobrze zapoznać się z różnymi modelami i ich możliwościami.

Sprawdź: Zamki Hotelowe w Hartmann Tresore