Wyjeżdżasz na święta? Dowiedz się, jak zabezpieczyć dom przed złodziejami

Święta Bożego Narodzenia

Według policyjnych statystyk w Polsce co kilka minut dochodzi do próby włamania. Najczęściej tego typu akcje są nieudane, jednak w samym 2015 r. zgłoszono aż 94 tys. przypadków, które zakończyły się kradzieżą. Okres świąt to dla włamywaczy prawdziwe żniwa, bo to właśnie wtedy najczęściej wyjeżdżamy z domu co najmniej na kilka dni. Lepiej więc dmuchać na zimne i odpowiednio się zabezpieczyć.

Pamiętaj o zamknięciu okien

Najlepiej wyrobić sobie odpowiednie nawyki i pamiętać o nich przed każdym wyjazdem. Zamknięte powinny być wszystkie okna, bo według Policji aż 80% włamań dokonuje się właśnie przez nie [1]. Jeśli dysponujemy znacznym majątkiem, lepiej zachować dyskrecję i nie ujawniać informacji o planowanych wyjazdach. Szczególnie dotyczy to mediów społecznościowych, które również obserwują włamywacze. Ci wykwalifikowani, dysponujący odpowiednim sprzętem dostają się do wnętrza nieruchomości w ciągu 40 sekund. Samo wyniesienie kosztowności zajmuje im maksymalnie kilka minut. Jednocześnie dochodzi więc do strat finansowych i zniszczeń. Lepiej zatem zadbać wcześniej o odpowiednie zabezpieczenia.

Co powstrzyma włamywacza?

W przypadku wspomnianej grupy rabusiów trudno o rozwiązanie, które nie będzie dla nich możliwe do sforsowania. Większość złodziei nie ma jednak aż tak dużych umiejętności i dostaje się do domów w prozaiczny sposób wybijając szybę czy wyłamując zamki w drzwiach. Nie zaszkodzi zatem zainwestować w antywłamaniowe drzwi lub wzmocnione okna, których powłoka jest trudna do zniszczenia. Standard to obecnie także monitoring i system alarmowy. Często jednak, zanim przyjedzie ekipa interwencyjna, wartościowe przedmioty są już wyniesione. Można jednak zabezpieczyć dom już na pierwszej linii frontu, czyli przy ogrodzeniu. W ogrodzie umieszcza się wtedy czujniki, które reagują na nacisk nogi człowieka na podłoże i ruch. Jeśli syreny uruchomią się odpowiednio wcześnie, służby zyskują kilka cennych minut na przyjazd. Obecnie w wielu nieruchomościach instaluje się też inteligentne systemy automatyki domowej, które pozorują obecność domowników i wyposażone są w wideodomofony umożliwiające podgląd widoku wokół domu zdalnie, np. przy pomocy smartfona. Tego rodzaju ufortyfikowanie wzmacnia ochronę, jednak w żaden sposób nie zabezpiecza majątku, jeśli włamywacz sforsuje zabezpieczenia. Można jednak przygotować się i na taki wypadek, inwestując w sejf przeciwwłamaniowy.

Sprawdź: Sejfy Antywłamaniowe w Hartmann Tresore 

Kosztowności nie trzymaj w skarpecie

Typ takiego urządzenia należy dostosować do planowanej zawartości. Im wyższe wartości będziemy w nim deponować, tym lepszą odporność i klasę należy wybrać. Dostępne są zarówno sejfy meblowe, wolnostojące, jak i te montowane w ścianach lub podłodze. Na ich lokalizację wybiera się ustronne miejsca w domu, niedostępne dla gości, i ukrywa tak, by były niewidoczne. Solidny, zakotwiczony sejf antywłamaniowy jest niemożliwy do wyniesienia, dzięki czemu przechowywane w nim przedmioty są w pełni bezpieczne. Dodatkową ochronę stanowią także zaawansowane systemy zamków oraz możliwość połączenia sejfu z systemem alarmowym. Nawet gdyby doszło do jego otwarcia, odpowiednie służby zostają wtedy natychmiastowo poinformowane o włamaniu. Warto zatem przemyśleć zakup sejfu, bo to inwestycja na lata, która szybko zwraca się w postaci spokoju podczas każdego wyjazdu.

Sprawdź:

Sejfy podłogowe w Hartmann Tresore
Sejfy meblowe w Hartmann Tresore
Sejfy domowe w Harmann Tresore

[1] http://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/rynek/218377,1,jak-zabezpieczyc-nasz-dom-przed-zlodziejami.read