Jak zabezpieczyć dom przed kradzieżą w okresie Świąt?

kradzież

Grudzień to intensywny czas dla wszystkich, a przede wszystkim dla policji i włamywaczy. W okresie świątecznym wzrasta bowiem liczba kradzieży i włamań do mieszkań opuszczonych na czas kilkudniowych wyjazdów. Warto wiedzieć, jak dobrze zabezpieczyć posesję i majątek na czas dłuższej nieobecności i spotkań z rodziną.

Święta, czyli żniwa dla złodziei

Święta Bożego Narodzenia i związany z nimi natłok spraw do załatwienia to doskonały moment do działania dla przestępców. Centra handlowe są przepełnione nie tylko klientami, ale także kieszonkowcami, którzy liczą na łupy w postaci portfeli wypełnionych gotówką. Z kolei włamywacze za cel biorą sobie opuszczone domy i mieszkania. Najbardziej łakomym kąskiem są dla nich nieruchomości pozostawione na czas kilkudniowych wyjazdów świątecznych. Sąsiedzi w tym czasie są zwykle zajęci swoimi sprawami, a na ulicach jest mniejszy ruch, więc łatwiej ukryć się przed niechcianym wzrokiem potencjalnych świadków. Jak zatem utrudnić życie złodziejowi i uchronić się przed włamaniem?

Po pierwsze, spokój i przemyślane działanie

Przede wszystkim nie należy opuszczać mieszkania w pośpiechu. Większość złodziei działa przy pomocy pospolitych narzędzi, a do nieruchomości dostaje się przez okna. Przed wyjazdem powinno się więc dokładnie sprawdzić pomieszczenia pod względem dokładnego domknięcia okien i drzwi.  Dotyczy to także mniej uczęszczanych miejsc i małych okien, np. znajdujących się w kotłowni, piwnicy czy w pomieszczeniu gospodarczym. Wszystkie zamki i zabezpieczenia powinny być sprawne, więc warto usuwać ich awarie na bieżąco. Nie można także zostawiać kluczy w łatwo dostępnych skrytkach, np. za framugą drzwi czy pod wycieraczką. Jeśli do mieszkania pod naszą nieobecność ma zaglądać sąsiad, lepiej wcześniej spotkać się z nim osobiście i przekazać klucze. Szybka wizyta osoby trzeciej to także dodatkowy atut w postaci pozorowania obecności domowników, co zniechęca potencjalnego złodzieja. Warto pamiętać także o tym, że przestępca chce działać w ciszy i pozostać niezauważonym. Dobre oświetlenie posesji, rolety, drzwi i okna antywłamaniowe, a także alarm, to skuteczne zabezpieczenia i dobre sposoby na utrudnienie zadania włamywaczom.

Sejf pomoże zmniejszyć straty związane z włamaniem

Nigdy nie można mieć jednak pewności, że do włamania nie dojdzie. Najbardziej atrakcyjnym łupem dla złodziei są pieniądze i przedmioty, które łatwo spieniężyć. Przekonali się o tym mieszkańcy łódzkiej dzielnicy Polesie, którym podczas Bożego Narodzenia skradziono z mieszkania banknoty o łącznej wartości ponad 6 tys. zł[1]. Gdyby posiadali sejf i przechowywali w nim pieniądze, mogliby w ogóle nie ponieść takiej straty. Jeśli, więc w domu przechowywana jest gotówka, powinna zawsze znajdować się w solidnym sejfie. Dotyczy to także dzieł sztuki, wartościowej elektroniki, biżuterii, zegarków i innych kosztowności. Wysokiej jakości sejf przeciwwłamaniowy nie musi być duży. Można z powodzeniem schować go w meblach, np. szafie lub biurku. W niektórych przypadkach możliwe jest także umieszczenie sejfu w ścianie lub podłodze, jednak to rozwiązanie dotyczy wyłącznie domów jednorodzinnych. Wybierając odpowiedni model, należy zwrócić uwagę na jego klasę odporności na włamanie, rodzaj wykorzystanych zamków, a także posiadane certyfikaty i sam montaż. Źle zamontowany pojemnik nie będzie bowiem spełniał swojego zadania i może np. zostać wyniesiony z mieszkania. Jeśli jednak wybierzemy sejf od renomowanego producenta, a dodatkowo ubezpieczymy posiadłość, zminimalizujemy potencjalne straty, nawet jeśli dojdzie do włamania.

[1] http://www.dzienniklodzki.pl/artykul/9162854,uwaga-na-zlodziei-najwiecej-wlaman-jest-w-swieta,id,t.html